Vinice

Ak vinár načúva vinohradu,
víno mu rozpovie svoj príbeh

Vinohrady, ktoré sme zdelili majú až 60 rokov. Naše vlastné sme začali vysádzať v roku 2012. Najprv to boli maličké kúsky zeme a zopár riadkov so sadenicami Müllera Thurgau. Už v ten istý rok sa nám podarilo rozšíriť pozemky o ďalšie parcely, ktoré sme museli najprv vyklčovať, vyčistiť. Následne ich pripraviť na jarné sadenie. Nasledujúci rok sme už vysadili 500 koreňov Rizlingu Rýnskeho a 1000 koreňov Nitrie.

Čítať viac

A opäť sa nám pošťastilo rozšíriť vinohrady a mohli sme vysádzať znova. Nie vždy sa všetko ujalo na prvýkrát, takže sme museli aj podsádzať. A do toho prišli silné mrazy, kedy mladé štepy úplne zamrzli..a museli sme začať znova podsádzať. A keď sme si mysleli, že je všetko zlé za nami, prišli zajace...a tie boli veľmi hladné..tak sme objavili čaro a nutnosť ochranných tubusov na mladé štepy..a tento kolobeh trvá doteraz. Vo všetkom nám pomáha najmä naša rodina, známi a kamaráti, ktorí nás nikdy nenechali sa v tom vytrápiť.

Teraz máme vlastné vinohrady Hašardíky a Vrštek, ktoré sú registrované, so štepmi s certifikátmi kvality a odrodami: Müller Thurgau, Rizling Rýnsky, Devín, Rulandské Šedé, Pálava a Nitria.

VÍNO – NAŠE VINOHRADY

HON VRŠTEK

Hon Vrštek – vinica sa nachádza na okraji dediny po ľavej strane smerom na Šurany. Už od 18. storočia nesie slovenský názov Vrštek. Po jeho ľavej strane bol ohraničený starým ramenom rieky Nitry až do jeho regulácie a výstavby železničnej trate. Zaujímavý pohľad na vinohrad Komjathi sa naskytne aj v prípade ak pocestujete vlakom na trase Komjatice-Nové Zámky po pravej strane.

Čítať viac

Vinohrad Komjathi sa nachádza na mieste tehelne Pavla Grófa, ktorú aktívne využíval v rokoch 1930-1965 a kde zároveň ťažil hlinu na výrobu tehly. Zlozenie pôdy je tým pádom zrejmé, žltý, miestami až červenkastý olejový íl, v ktorom sa mu osvedčili len dve plodiny, ktorým sa tam dobre darilo a to marhule a hrozno. Síce na začiatku po výsadbe chvíľu trvalo, kým sa presadil v ťažko priepustnej vrstve ílu, ale potom už dával príležitosť korenom zavŕtať sa do hĺbky, z ktorej dokáže čerpať jedinečnú mineralitu.

V najstaršej časti vinohradu bol v roku 1970 vysadený Müller Thurgau. Vínko z tejto odrody je ľahšie, s krásnou aromatikou a jemnou kyselinkou. Víno, ktoré dokáže ponúknuť len starý 45 ročný vinohrad.

V novej časti vinohradu je vysadený úspešný novošľachtenec Devín, z ktorého sme tento rok zbierali panenskú úrodu. Veľmi sa tešíme, tento jedinečný teroár už v tomto doprial ozaj bohatú a sladučkú úrodu.

VÍNO – NAŠE VINOHRADY

HON HAŠARDÍKY

Hon Hašardíky – dlho sme pátrali po tom, čo tento názov vôbec znamená, nakoniec sme sa dostali k verzii, že sú to vlastne konopnice (maď.). Teda, ak je náš prameň pravdivý, tak tento náš vinohrad sa nachádza na mieste kde kedysi boli konopnice, čo nám potvrdzuje aj historická mapa Komjatíc z 19.stor. Pravdou ale je, že od 20. storočia tam boli najmä vinohrady. Lokalita sa nachádza pri vjazde z NR do Komjatíc ešte pred Hrivnákovou tehelnou.

Čítať viac

Lokalita sa nachádza na jednom z najvyšších bodov nad Komjaticami, s krásnym výhľadom na Zobor a najjasnejších dňoch aj na Štiavnické vrchy. Vysoká poloha zabezpečuje jednak maximálny slnečný svit v roku, a zároveň je presušovaná neustálymi vetrami. Toto jedinečné prostredie zabezpečujú minimálnu vlhkosť listu a tak prispievajú k výbornému zdravotnému stavu vinica, znižujú potrebu chemického ošetrenia aj v takých extrémnych rokoch ako bol rok 2014.

Odrodové zloženie vinohradu Komjathi bolo vyberané najmä na tradičné odrody dlhodobo pestované v našom rajóne dominuje najmä Rizling Rýnsky a Rulandské Šedé. Z modrých odrôd sme sa rozhodli pre novošlachtenca Nitra, ktorý je nám veľmi blízky nielen názvom, ale i jeho celkovou charakteristikou a už sa nesmierne tešíme na tohtoročnú prvú úrodu.

V oboch našich vinohradoch Komjathi sa snažíme o minimalizovanie chemických ošetrení, využívame poznatky a produkty v rámci integrovanej produkcie. Snažíme sa dopestovať zdravé hrozno, v maximálnej kvalite, bez zaťažovania pôdy i hrozna ťažkými kovmi a inými jedovatými chemickými látkami.

Našim cieľom je dopestovať prírodný produkt v súlade a s rešpektom k prírode a zachovať tieto prírodne zdroje v dobrej kondícii pre budúce generácie.